1/8

Panele solarne - pytania i odpowiedzi

W jaki sposób można obliczyć roczną produkcję energii z instalacji fotowoltaicznej?

W celu obliczenia rocznego uzysku mocy z instalacji korzysta się z kalkulatora nasłonecznienia na stronie Komisji Europejskiej. Należy ustawić moc systemu, kąt nachylenia paneli oraz azymut. W wyniku kalkulacji podane zostaną uśrednione dzienne, miesięczne oraz roczne wartości wyprodukowanego prądu w kWh.

Czy orientacja geograficzna i kąt nachylenia paneli ma wpływ na produkcję prądu?

Dla naszej szerokości geograficznej optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 35° na południe. Niemniej odchylenie rzędu 45° na wschód czy zachód zmniejsza wydajność całego systemu jedynie o 5%, zaś odchylenie rzędu 90° zmniejsza wydajność całego systemu w stosunku do optymalnego ustawienia zaledwie o około 10 %.

 

Co oznacza sprawność konwersji paneli?

Większość produkowanych aktualnie paneli monokrystalicznych ma sprawność konwersji rzędu 16 %, w porównaniu do 20 % w przypadku najlepszych komercyjnie dostępnych paneli. Sprawność konwersji oznacza, że z 1 m² powierzchni panelu fotowoltaicznego uzyskamy 200 W (20%), bądź 160 W (16%), przy warunkach STC*. Osoby posiadające mniejszą powierzchnię pod instalację mogą dobrać sprawniejsze panele.

* Natężenie promieniowania słonecznego 1000 W/m² przy temperaturze ogniwa =25° C

 Jakie są rodzaje inwerterów solarnych?

 Inwertery solarne sieciowe, zwane falownikami, możemy podzielić na kilka kategorii:

• inwertery jednofazowe, dwufazowe lub trójfazowe;

• inwertery bez transformatora (dla technologii krzemowej - panele monokrystaliczne i polikrystaliczne) lub inwertery z transformatorem (wykorzystywane w instalacjach z panelami amorficznymi);

• inwertery z 1 lub 2 trackerami MPP; inwertery solarne z 2 trackerami MPP (Maximum Power Point) umożliwiają podłączenie 2 łańcuchów paneli położonych pod różnymi kątami i o różnych azymutach, uzyskując maksymalny uzysk mocy bez konieczności instalowania dwóch oddzielnych inwerterów;

• inwertery dla systemów sieciowych lub inwertery dla systemów autonomicznych.

Jaka jest gwarancja na panele fotowoltaiczne?

Gwarancja na produkt obejmuje wszelkie wady ukryte produktu i w zależności od producenta wynosi od 10-12 lat do 25 lat.

Gwarancja na uzysk mocy informuje nas że panele po pierwszych 10 latach będą produkowały przynajmniej 90% mocy wyjściowej a po 25 latach powyżej 80 % mocy wyjściowej. W rzeczywistości pierwsze masowo instalowane instalacje PV w Niemczech w latach 90 po 23 latach zanotowały średni spadek uzysku mocy na poziomie 9 %.

Jaka jest żywotnośc paneli fotowoltaicznych?

Żywotność paneli fotowoltaicznych przewiduje się na 25-35 lat choć pierwsze komercyjne produkowane panele firmy Sharp po 50 latach nadal produkują prąd. Nowoczesne sposoby laminowania paneli powodują, że żywotność systemów będzie dłuższa niż wyprodukowanych w początku lat 80-tych. Brak ruchomych części powoduje wysoką bezawaryjność np. w stosunku do wiatraków.

Jak dobrać panele fotowoltaiczne?

Bardzo ważna w doborze paneli fotowoltaicznych jest jakość. Nie warto oszczędzać 50-100 zł na przykładowym 250 W panelu PV, gdyż dobra jakość zwróci się nam poprzez większy uzysk mocy na przestrzeni lat oraz zyskamy gwarancję niezawodności. Dobierajmy elementy systemu PV firm z długoletnią obecnością na rynku i ugruntowaną pozycją.

 Jaka jest cena paneli fotowoltaicznych?

Cena paneli fotowoltaicznych podaję się za W/peek i w zależności od producentów waha się w przedziale 0,6 Euro do 1,2 Euro za W. Czyli cena standardowego panelu 250 W wacha się od 650 zł netto za słabej jakości produkt do 1300 zł netto za markowy panel monokrystaliczny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych paneli. Lub kontaktu z naszym działem handlowym w celu doboru optymalnego rozwiązania dla państwa potrzeb.

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego bądź kontakt telefoniczny 537137779 lub e-mail: fotowoltaika@hcdesign.pl

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA
I OTRZYMUJ RABATY NA NASZE PRODUKTY
Źródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzy

Firma High Contrast od 2016 roku prowadzi w Bielsku-Białej sprzedaż farb i tynków prestiżowych marek takich jak TKKURILA, BECKERS, JEDYNKA, POLIFARB DĘBICA, STO, HQS, ORAC DECOR, SAN MARCO, Creativa by Cezar.

Współpraca z nami

Dla firm

Dla wykonawców

Praca

Dla Artystów

W stałym kontakcie
  • Biały Facebook Ikona
  • Biały Instagram Ikona

Wszelkie zamówienia realizujemy po pełnym uregulowaniu zapłaty za towar/usługę przed jego wydaniem.

Zastrzegamy prawo do nieprzymuszonej realizacji zleceń i usług.

Podawane terminy realizacji są prognozą i mogą ulec zmianą.

© 2015 - 2019 hcdesign   Kontakt

Bielsko-Biała email:hc@hcdesign.pl Telefon 537137779

 

Copyright © 2020 DEEPS STUDIO